Nie masz konta? Zarejestruj się

Pogorzyce

Jeszcze parę dni temu rósł tutaj las. W Pogorzycach wycięto mnóstwo drzew

21.10.2021 14:00 | 78 komentarzy | 7 405 odsłon | Ewa Solak
Mieszkańcy Podstoków w Pogorzycach nie sądzili, że z dnia na dzień krajobraz przed oknami tak bardzo się zmieni. Są zbulwersowani skalą wycinki.
78
Jeszcze parę dni temu rósł tutaj las. W Pogorzycach wycięto mnóstwo drzew
Pusta przestrzeń po wyciętym na Podstokach fragmencie lasu. FOT. Nadesłane przez Czytelnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wycinka na Podstokach trwa z przerwami od września. Ostatnio w rejonie ul. Piaszczystej wycięto 2,7 ha lasu.

Jeden z mieszkańców, Mariusz Celarek interweniował w chrzanowskim Nadleśnictwie. Jego apele nic nie zmieniły. Mieszkańcom nie pozostawiono ani fragmentu pasa ochronnego, tak, jak to udało się wywalczyć np. w przypadku Puszczy Dulowskiej.

Mariusz Celarek napisał list do Nadleśnictwa. Przekazał go również burmistrzowie Chrzanowa, a także skierował do „Przełomu". Cytujemy go poniżej.

Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chrzanów mówi, że wycinka obejmuje tylko fragment lasu.

- W tamtym rejonie drzewa wrastały już w drogę, ingerując w sieć elektryczną, co miejscami było niebezpieczne. Poza jedną osobą, nikt nie kwestionował w tamtym rejonie naszych działań. Wycinka była planowana, a w zamian zasadzimy tam niskie drzewa i krzewy. Środek terenu natomiast obsadzimy drzewami wysokimi - mówi Ewelina Boruń.

List Mariusza Celarka:
„Do wszystkich zainteresowanych lasami.
My mieszkańcy dzielnicy Podstoki chcemy Wam Nasze Lasy Państwowe, a w szczególności Nadleśnictwu w Chrzanowie podziękować za pomoc w kształtowaniu naszego krajobrazu.
Dzięki Waszej ciężkiej pracy, Waszych harwesterów i pił, nie musimy już patrzeć na ten stary okropny, niemal stuletni las sosnowy, a dzięki Wam mamy możliwość w realu zobaczyć tzw. zrębnię całkowitą, no i komin ciepłowni (a być może wkrótce spalarnię śmieci...!)
Co za ulga...(!)
Sądzę że naszą opinię podzielą wszyscy ci, co przychodzą tu na spacery, biegają, jeżdżą na rowerach z naszego Chrzanowa i Gminy.
Sprzedaż drewna odbywa się bez „marnotrawstwa"(cytat leśników) jakim byłoby zachowanie pasa ochronnego w sąsiedztwie budynków, dzięki całkowitej wycince wszystkich drzew. Wy leśnicy macie bezpieczne etaty za nasze podatki i zapewne pokaźne premie, a nasze Państwo środki w budżecie centralnym.
A drewno popłynie do Chin od których może zakupimy węgiel i będziemy oddychać wspaniałym smogowym powietrzem.
Darz Bór!
Czyńcie Sobie (NADAL!) Ziemię Poddaną.
Z wyrazami głębokiego SZACUNKU,
Mariusz Celarek
mieszkaniec i podatnik
Gminy Chrzanów"