Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Towarzystwo na rzecz Ziemi stroną w postępowaniu dotyczącym spalarni. Jest decyzja burmistrza

16.10.2021 17:27 | 13 komentarzy | 4 680 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Organizacja ekologiczna - Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu, będzie stroną w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla powstania spalarni w Chrzanowie. Burmistrz wydał w tej sprawie decyzję.
13
Towarzystwo na rzecz Ziemi stroną w postępowaniu dotyczącym spalarni. Jest decyzja burmistrza
Instalacja do spalania odpadów ma powstać w rejonie osiedli Stella i Południe w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Towarzystwo stoi na stanowisku, że funkcjonowanie spalarni jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców i środowiska.
- W Polsce nie powinny być już budowane spalarnie odpadów komunalnych. Te, które funkcjonują lub są w budowie, w zupełności wystarczą - mówił w rozmowie z „Przełomem" pod koniec września prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi Piotr Rymarowicz.

Organizacja uczestniczy jako strona w wielu postępowaniach dotyczących podobnych inwestycji.
- Różne grupy z Polski zwracają się do nas o wsparcie w zapobieżeniu budowy spalarni na ich terenie - m.in. w Rudzie Śląskiej, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Żywcu, a teraz w Chrzanowie - tłumaczył prezes TnZ.

Do organizacji z prośbą o wsparcie zwrócili się mieszkańcy i niektórzy samorządowcy. Niedawno Towarzystwo wystąpiło do burmistrza Chrzanowa o uznanie go za stronę w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej. Otrzymało odpowiedź, że musi uzasadnić interes społeczny. Ekolodzy wysłali uzasadnienie.

Wczoraj - jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Roberta Maciaszka - zapadła decyzja. Towarzystwo na rzecz Ziemi będzie stroną postępowania administracyjnego dotyczącego planowanego przez spółkę Veolia Południe powstania Zakładu Odzysku Energii w rejonie os. Południe w Chrzanowie.
Co to oznacza? Otóż organizacja będzie mogła m.in. występować z formalnymi wnioskami, uwagami, postulować wykonanie dodatkowych czynności w trakcie postępowania.