Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Rafineria w Trzebini będzie produkować kwas mlekowy

16.10.2021 08:00 | 21 komentarzy | 6 745 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Dobiega końca budowa instalacji kwasu mlekowego w rafinerii ORLEN Południe w Trzebini.
Obecnie trwa montaż urządzeń i przeprowadzane są ich testy.
21
Rafineria w Trzebini będzie produkować kwas mlekowy
fot. ORLEN Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Planujemy uruchomienie instalacji jeszcze w tym roku - informuje Michał Chojnacki, kierownik działu Komunikacji i Public Relations w ORLEN Południe.

Innowacyjną technologię produkcji kwasu mlekowego z melasy przy wykorzystaniu mikroorganizmów ORLEN opracował wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

W pilotażowym etapie będzie to instalacja wytwarzająca 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Docelowo produkcja ma wynieść 5000 ton w skali roku. To pokryje większość krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt.
Obok największej w Europie instalacji do produkcji glikolu propylenowego i pierwszego w Polsce hubu wodorowego, instalacja kwasu mlekowego ma być sztandarowym projektem w procesie przekształcania ORLEN Południe w biorafinerię, opartą na produkcji z zasobów odnawialnych.

Kwas mlekowy jest wykorzystywany do produkcji polilaktydu (PLA), służącego m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.