Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jakie rodzaje samochodów hybrydowych są dostępne na rynku?

28.09.2021 00:39 | 0 komentarzy | 493 odsłony | red

Materiał promocyjny

W czasach, gdy kierowcy naprawdę poważnie traktują globalne ocieplenie i zanieczyszczenie powietrza, producenci pojazdów konkurują z innowacjami, aby zapewnić swoim klientom najbardziej przyjazne dla środowiska samochody. Pojazdy hybrydowe natychmiast zaspokajają potrzeby użytkowników, znacznie redukując emisje.
0
Jakie rodzaje samochodów hybrydowych są dostępne na rynku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pojazdy hybrydowe to pierwszy krok w kierunku przejścia na napęd elektryczny, jeśli chodzi o transport. Aby obniżyć poziom emisji zanieczyszczeń wytwarzanych przez silniki spalinowe, mają one dodatkowy silnik elektryczny, który przejmuje lub wspomaga działanie tego pierwszego w zależności od sposobu jego użytkowania. Istnieje kilka różnych typów samochodów hybrydowych, z własnymi zaletami i sposobami działania.

Miękka hybryda

Samochody z łagodną hybrydą są tylko częściowo zhybrydyzowane i mogą odciążyć silnik spalinowy, aby zmniejszyć jego zużycie paliwa. Te pojazdy mają mały akumulator, który może podtrzymywać działanie silnika spalinowego, ale ta technologia nie umożliwia jazdy na napędzie elektrycznym.

Ponieważ wprawienie pojazdu w ruch zużywa najwięcej energii, ta niskopoziomowa hybryda może zmniejszyć zużycie paliwa podczas jazdy po mieście (od 5 do 10%). Jest ładowany energią kinetyczną wytwarzaną podczas hamowania i zwalniania, dzięki czemu jest samodzielnym systemem, który nie wymaga ładowania z gniazdka elektrycznego.

Jednak jak dotąd wykazuje ograniczoną wydajność, a oszczędności pod względem emisji CO2 są niskie.

Hybryda

Samochód hybrydowy (lub HEV, skrót od Hybrid Electric Vehicle) ma akumulator o pojemności wystarczającej do przejechania kilku kilometrów w trybie całkowicie elektrycznym. Podobnie jak w przypadku miękkiej hybrydy, akumulator tego pojazdu jest ładowany dzięki konwersji energii kinetycznej uwalnianej podczas hamowania i zwalniania. Podczas jazdy po mieście pozwala silnikowi elektrycznemu na regularne zastępowanie silnika spalinowego. W ten sposób kierowca oszczędza paliwo, jednocześnie ciesząc się jazdą bez hałasu i wibracji silnika – cech charakterystycznych wyłącznych dla pojazdu elektrycznego.

Hybryda ładowana z gniazdka

Samochód hybrydowy z możliwością ładowania (lub PHEV, skrót od Plug-in Hybrid Electric Vehicle) jest nieco bliższy samochodowi całkowicie elektrycznemu, z akumulatorem o większej pojemności. Taki model podłącza się do odpowiedniego domowego gniazdka elektrycznego lub publicznego punktu ładowania, aby „naładować” prąd.

Są optymalne w przypadku wszystkich tygodniowych podróży miejskich w trybie całkowicie elektrycznym, bez użycia paliw kopalnych, a tym samym bez emisji. Korzyści są oczywiste zarówno dla środowiska, jak i portfela użytkownika. Podczas długich podróży ładowany silnik hybrydowy zachowuje się jak zwykły, ponieważ pojazd uruchamia się elektrycznie i działa częściowo w trybie elektrycznym.

Podsumowanie

Dla niektórych fakt istnienia samochodu hybrydowego ogranicza się do wyłącznie jednego konkretnego modelu. Jak widać jednak wariantów jest więcej, a te dostosowane są do potrzeb różnych grup odbiorców.

Materiał promocyjny