Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Problematyczne ósemki, czyli dlaczego warto usunąć zęby mądrości?

28.09.2021 00:37 | 0 komentarzy | 656 odsłon | red

Materiał promocyjny

Zęby mądrości to pozostałość po naszych praprzodkach. We współczesnych czasach nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, ich wyżynanie się często wiąże się natomiast z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Co więcej, zęby mądrości mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego zgryzu i pozostałych zębów. Nic więc dziwnego, że wiele świadomych problemów z ósemkami osób decyduje się na ich ekstrakcję. W zabiegach tego typu specjalizuje się chirurgia stomatologiczna w Krakowie oferowana przez profesjonalne kliniki dentystyczne.
0
Problematyczne ósemki, czyli dlaczego warto usunąć zęby mądrości?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co należy wiedzieć o zębach mądrości?

Ósemki są nazywane zębami mądrości z bardzo prozaicznego powodu – są to ostatnie zęby, jakie wyżynają się w ciągu życia człowieka. Pojawiają się najczęściej między 17. a 21. rokiem życia pod warunkiem, że dana osoba posiada ich zawiązki. Ósemki to trzecie zęby trzonowe i ostatnie zarazem zęby szczęki i żuchwy, które same w sobie nie pełnią istotnej funkcji w spożywaniu pokarmów czy normalnym funkcjonowaniu człowieka. Mogą natomiast przysporzyć swojemu posiadaczowi wielu dokuczliwych problemów.

Wyżynanie się ósemek może być bardzo uciążliwe, gdyż często towarzyszy mu ból, stan zapalny oraz spowodowany tymi czynnikami dyskomfort. Umiejscowienie zębów mądrości sprawia ponadto, że są one szczególnie narażone na próchnicę, mogą wyrastać pod nieprawidłowym kątem oraz wywierać negatywny wpływ na zgryz i sąsiadujące zęby. Nic więc dziwnego, że wielu dentystów radzi swoim pacjentom poddanie się zabiegowi ekstrakcji ósemek. Za zabieg ten odpowiada najczęściej specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej w Krakowie.

Jakie są wskazania do ekstrakcji ósemek?

Ósemki są często usuwane u pacjentów poddających się leczeniu ortodontycznemu. W takiej sytuacji istnieje bowiem spore ryzyko, że wyżynające się w przyszłości zęby mądrości mogą zniweczyć efekty leczenia i spowodować nadmierne stłoczenie się zębów. Dla własnego spokoju oraz zapewnienia sobie trwałych efektów leczenia aparatem ortodontycznym zaleca się więc usunąć ósemki. Ekstrakcji mogą zostać poddane zarówno zęby, które już się wyrżnęły, jak i te jeszcze niewidoczne na zewnątrz – w tym drugim przypadku z pomocą przychodzi chirurgia stomatologiczna w Krakowie specjalizująca się w tego typu zabiegach.

Wskazaniem do ekstrakcji ósemek jest także próchnica, dolegliwości bólowe i powracający stan zapalny w okolicy tych zębów, torbiele oraz inne możliwe powikłania związane z wyżynaniem się zębów mądrości. Dentyści często zalecają także usunięcie ósemek, które wyrżnęły się jedynie częściowo, są zatrzymane lub po prostu nie ma na nie miejsca w jamie ustnej. Ekstrakcja zębów mądrości w takiej sytuacji chroni pacjenta przed możliwymi nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz pozwala profilaktycznie pozbyć się ich przyczyny.

Zbieg ekstrakcji ósemek przeprowadzany przez specjalistę z zakresu chirurgii stomatologicznej jest bezbolesny (przeprowadza się go w znieczuleniu), a pacjent może od razu po jego wykonaniu wrócić do domu. Przez kilka dni może utrzymywać się opuchlizna po stronie usuniętego zęba, zaleca się także środki przeciwbólowe przydatne w razie wystąpienia dolegliwości bólowych. Objawy mogą utrzymywać się do 7 dni.

Partnerem artykułu jest DentoCentrum – chirurgia stomatologiczna Kraków.

Materiał promocyjny