Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Uchwała anty-LGBT uchylona. Tomasz Urynowicz: Kończy się już ten festiwal żenady

27.09.2021 19:50 | 28 komentarzy | 2 712 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Głosami szesnastu radnych Sejmik Województwa Małopolskiego uchylił dziś deklarację anty-LGBT. Dlaczego? Komisja Europejska uznała, że deklaracja ta narusza prawa mniejszości seksualnych.
28
Uchwała anty-LGBT uchylona. Tomasz Urynowicz: Kończy się już ten festiwal żenady
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Przypomnijmy: wskutek przyjętej w 2019 roku kontrowersyjnej deklaracji "sprzeciwiającej się wprowadzeniu ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" Małopolsce groziło zablokowanie 2,56 miliarda euro z funduszy europejskich na nowe inwestycje, edukację, rozwój szpitali. Komisja Europejska przestrzegła przed możliwością utraty unijnych dotacji.

- Deklaracja anty-LGBT w Małopolsce uchylona. Kończy się już ten festiwal żenady. Udało się, chociaż pożegnałem się z funkcją wicemarszałka województwa. Kilka miesięcy dyskusji za nami i w głosowaniu 16 za, 7 przeciw, 15 wstrzymujących się. Koniec! - skomentował dziś na Twitterze były wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, który optował za jej zmianą.

W nowo przyjętym dokumencie jest też deklaracja sejmiku, że "w realizacji publicznych zadań będzie stał na straży wolności, tolerancji i ochrony przed dyskryminacją, w szczególności ze względu na kryteria określone w art. 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny".

Jak głosowali w tej sprawie radni wojewódzcy z powiatu chrzanowskiego?
Tadeusz Arkit - za uchyleniem deklaracji
Rafał Kosowski - wstrzymał się od głosu

Czytaj również