Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zobaczcie, jak dziś wygląda Fabryka Lokomotyw „Fablok” (WIDEO, ZDJĘCIA)

11.09.2021 14:00 | 7 komentarzy | 8 050 odsłon | Ewa Solak
W ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego można obejrzeć wyjątkowe miejsca. Między innymi Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce.
7
Zobaczcie, jak dziś wygląda Fabryka Lokomotyw „Fablok” (WIDEO, ZDJĘCIA)
Podczas wycieczki po zakładzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W sobotę przed południem okolica zaczęła tętnić życiem. Mnóstwo osób przyjechało do Chrzanowa, żeby zobaczyć, jak kiedyś pracował i jak dziś działa Fablok.

Małopolski Instytut Kultury zaproponował mnóstwo atrakcji przygotowanych przez chrzanowską bibliotekę. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Za Piecem z Płazy zorganizował zwiedzanie z przewodnikiem. Dodatkowo wycieczki po okolicy oprowadza dyrektor chrzanowskiego Muzeum Kamil Bogusz.

Fablokowska szkoła przygotowała wystawę fotografii na 100-lecie zakładu. Każdy może też zobaczyć, jak kształcą się jej uczniowie. Przy budynku stoją stoiska z jedzeniem, jest też kącik zabaw dla dzieci.

Gospodarzem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz firma Martech - partnerzy MIK.

W działania zaangażowały się również: Stowarzyszenie Za Piecem, Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, a także muzeum i Zespół Szkół Technicznych Fablok.

Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Chrzanowie i okolicach:

11-12 września
Droga żelazna nr 103 - stacja w Regulicach, ul. Kolejowa 6 (w godz. 10-18)
Siedmiokilometrowy odcinek drogi żelaznej nr 103 Siersza Wodna-Trzebinia-Skawce można poznać na różne sposoby. Nie tylko słuchając opowieści przewodnika, ale także solidnie pedałując i wprowadzając w ruch drezynę, dzięki której poruszamy się po torach, by podziwiać krajobraz okolic Alwerni.

Fabryka Lokomotyw "Fablok" w Chrzanowie, ul. Fabryczna 16 (w godz. 10-18)
Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce "Fablok" ruszyła w 1919 roku i to właśnie stąd wyjeżdżały nowiutkie parowozy, wagony motorowe - luxtorpedy (z do dziś niepobitym rekordem przejazdu na trasie Kraków-Zakopane: 2 godz. 18 minut!), lokomotywy spalinowe oraz elektryczne. Podczas Dni będzie można zwiedzić różne zakamarki tego niedostępnego na co dzień obiektu.

Ponadto:
* Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach w Zawoi
* Pałac Thetschlów w Jaszczurowej
Szczegóły na: dnidziedzictwa.pl

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas Dni Dziedzictwa są bezpłatne. Bezpłatny egzemplarz książki Barbary Sadurskiej pt. "W ruchu" można otrzymać w punktach informacyjnych MIK.
Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja: na wydarzenia zaplanowane 11 i 12 września została uruchomiona 6 września. Rezerwować można za pośrednictwem formularza na stronie dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.-pt., 10.00-16.00).

W weekend 18-19 września zostaną udostępnione do zwiedzania: Poczta Główna w Krakowie, park im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, kościół i klasztor pijarów w Krakowie, Kasa Oszczędności Miasta Krakowa.