Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Lasy zaśmiecane oponami. Nadleśnictwo zrobiło porządki

26.07.2021 08:22 | 12 komentarzy | 1 698 odsłona | Agnieszka Filipowicz
Chrzanowskie Nadleśnictwo zakończyło akcję usuwania porzuconych opon z okolicznych lasów. Zebrano ich sporo.
12
Lasy zaśmiecane oponami. Nadleśnictwo zrobiło porządki
fot. T. Śmiałek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku od kwietnia służby leśne zebrały już ponad 200 sztuk opon.
- Większość z nich to opony z aut osobowych, ale trafiły się również takie z ciężarówki, a nawet traktora. W jednym przypadku konieczne okazało się użycie dźwigu do ich załadunku - informuje Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chrzanów.

Z końcem zeszłego tygodnia zebrane opony odebrała firma, zajmująca się ich utylizacją. Wystawiła fakturę na około 2 tys. zł.

W poprzednich latach nadleśnictwo korzystało z usług firm z Trzebini i Chrzanowa, jednak zakończyły one swą działalność.
- Obecnie w powiecie chrzanowskim nie działają już firmy zajmujące się utylizacją opon, dlatego skorzystaliśmy z usług firmy z Wadowic - wyjaśnia Ewelina Boruń.

Warto pamiętać, że każdy mieszkaniec objęty systemem gospodarki odpadami komunalnymi może oddać opony do PSZOK-a. Zwykle takie punkty ustalają jednak limity. Przykładowo - Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie określił limit odbioru opon do 12 sztuk rocznie od jednego gospodarstwa domowego.

W punktach selektywnej zbiórki nie są przyjmowane opony z pojazdów użytkowanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej, podobnie jak opony ciągników samochodowych, przyczep i traktorów. Tych można się pozbyć za dodatkową opłatą w zakładach wulkanizacyjnych lub firmach zajmujących się utylizacją.