Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Spisy powszechne to ani wymysł czasów współczesnych, ani Polski. Są przeprowadzane na całym świecie

22.07.2021 12:00 | 6 komentarzy | 1 677 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Egipcjanie spisywali się jako pierwsi w IV w. p.n.e., Chińczycy dwa stulecia później. Rzymianie robili to regularnie co pięć lat. Katolicy, chodzący do kościoła, słyszą co roku, w Boże Narodzenie, fragment Ewangelii św. Łukasza: "W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie".
6
Spisy powszechne to ani wymysł czasów współczesnych, ani Polski. Są przeprowadzane na całym świecie
Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W Polsce pierwszy spis przeprowadzono w 1789 r.

Ale i tak dzisiaj, w czasach, w których tyle się mówi o ochronie prywatności, niektórzy z nas się obawiają spisu, nie chcą się dzielić informacjami np. o swoim stosunku do wiary (choć robią to w mediach społecznościowych bez żadnej prośby). Tymczasem i takie pytania się pojawiają. Do czego są konieczne? Czy możemy na takie wrażliwe pytania nie odpowiadać?

- Pytania dotyczące tak wrażliwych kwestii jak przynależności do kościoła lub związku wyznaniowego w spisie mają charakter dobrowolny, przez co nie naruszają zasady wolności sumienia i wyznania mieszkańców Polski. Możemy, ale nie musimy na nie odpowiadać, kafeteria odpowiedzi dopuszcza opcję "nie chcę odpowiadać na to pytanie". Pytania dotyczące wyznania i wiary nie są nowością w obecnym spisie - były zadawane w poprzednich latach. Dzięki nim otrzymamy wiarygodną informację o przynależności religijnej naszego społeczeństwa. W żadnym innym badaniu w okresach międzyspisowych takie pytania nie są zadawane wszystkim obywatelom - mówi Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

- Zresztą zakres podstawowych informacji zbieranych w spisach jest stały i porównywalny do poprzednich właśnie po to, by pokazać, jak zmienia się społeczeństwo na przestrzeni lat w poszczególnych regionach. Dzięki stałemu zestawowi podstawowych pytań możliwe są analizy zmian na przestrzeni lat - dodaje.

Więcej na temat historii spisu, pytań jakie w nim padają oraz powodów, dla których jego przeprowadzenie jest konieczne w bieżącym, 29. numerze tygodnika "Przełom", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.

Czytaj również