Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zawiadomienia o niższej opłacie za śmieci dostarczy goniec

25.06.2021 16:00 | 0 komentarzy | 12 757 odsłon | red
Od 1 lipca br. mieszkańcy gmin Chrzanów, Libiąż i Trzebinia zapłacą mniej za śmieci. Dlatego jeszcze w czerwcu Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" dostarczy do wszystkich właścicieli odpowiednie zawiadomienia. Żeby było taniej, do każdego domu zapuka goniec.
0
Zawiadomienia o niższej opłacie za śmieci dostarczy goniec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Te zawiadomienia wysyłamy z dużą przyjemnością. Niższe ceny za odbiór i transport odpadów po przetargu, mniej odpadów w porównaniu z ubiegłym rokiem i nieco lepsza segregacja sprawiły, że koszty odbioru i zagospodarowania odpadów są teraz niższe. A skoro system ma się bilansować, czyli nie możemy do niego dopłacać ani na nim zarabiać, to mogliśmy pozwolić sobie na obniżkę opłaty. W skali najbliższych 18 miesięcy dla każdego mieszkańca to oszczędność nawet kilkunastu procent - mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK.

Kiedy zawiadomienia będą dostarczane?

Nowa, obniżona stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów zacznie obowiązywać od 1 lipca br. Przed terminem płatności lipcowej opłaty (czyli do końca lipca) każdy właściciel nieruchomości musi otrzymać pisemne zawiadomienie z wyliczeniem nowej stawki obowiązującej dla jego nieruchomości, zgodnie ze złożoną deklaracją. Do dostarczenia jest ok. 19 tysięcy listów. Żeby zdążyć z dystrybucją jeszcze w czerwcu, pierwsze zawiadomienia są już dostarczane do mieszkańców przez gońców.

Kto dostanie zawiadomienie?

Każdy właściciel nieruchomości, zarówno jednorodzinnej jak i wielorodzinnej musi otrzymać pisemne zawiadomienie. To znaczy, że zgodnie z ustawą nie można takiego powiadomienia wysłać np. mailowo, a tym bardziej tylko zamieścić informacji na stronie internetowej, Facebooku czy nawet w mediach lokalnych. Do mieszkańców bloków zawiadomienia dostarczą zarządcy, administracja lub właściciele nieruchomości. Natomiast do mieszkańców domów prywatnych ZMGK wyśle gońców. Spodziewajmy się więc w najbliższych dniach ich odwiedzin.

Czy goniec może zostawić list w skrzynce albo u sąsiada?

Niestety nie. Zawiadomienia nie można zostawić w skrzynce ponieważ właściciel lub inny pełnoletni domownik zostanie poproszony o potwierdzenie jego odbioru. Z tego też powodu zawiadomienia w naszym imieniu nie może odebrać sąsiad.

A co jeśli nie odbiorę zawiadomienia?

Jeżeli goniec nie zastanie w domu nikogo z dorosłych domowników, wówczas zawiadomienie zostanie wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej, listem poleconym. Jest to jednak rozwiązanie bardziej czasochłonne i droższe w porównaniu z zatrudnieniem gońców.

Kiedy pierwszy raz zapłacimy mniej?

Nowa stawka za odpady obowiązuje począwszy od lipca 2021 roku. Zatem za lipiec i kolejne miesiące płacimy już mniej. Natomiast jeśli ktoś ma zaległości w uiszczaniu opłaty, to za wcześniejsze miesiące (do czerwca włącznie) musi uregulować je w dotychczasowej wysokości.

Przypomnijmy, nowe stawki za odpady, które będą obowiązywać od 1 lipca br. wynoszą:

- 30 zł od osoby miesięcznie dla mieszkańców domów jednorodzinnych,

- 28 zł od osoby miesięcznie dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej,

- 26 zł od osoby miesięcznie dla mieszkańców domów jednorodzinnych, w których kompostuje się bioodpady (czyli odpadki kuchenne i odpady zielone).

Terminy oraz indywidualne numery kont do wnoszenia opłaty nie ulegają zmianie.

Zapłaciłem za cały rok z góry wyższą opłatę. Co teraz?

W przypadku dokonania opłaty za cały rok obliczonej zgodnie z wyższą stawką, po zmianie stawki od lipca 2021 r. na koncie indywidualnym powstanie nadpłata. Nadpłata może zostać zaliczona na poczet opłaty za kolejny rok lub zwrócona na rachunek bankowy. W celu określenia sposobu postępowania z nadpłatą należy skontaktować się z pracownikami ZMGK telefonicznie 32 623 29 08 wew. 27 i 30 lub mailowo: oplaty@zmgk.chrzanow.pl.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie