Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Apel do mieszkańców regionu o radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19

21.06.2021 13:13 | 38 komentarzy | 3 915 odsłony | Alicja Molenda
Małopolska zagłębiem antyszczepionkowym? To byłaby katastrofa wizerunkowa i skuteczne odstraszanie turystów od naszego regionu - uważają samorządowcy. Jesteśmy wśród regionów na czwartym miejscu od końca pod względem ilości szczepień.
38
Apel do mieszkańców regionu o radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19
Małoplska. Apel Stowarzyszenia Gmin i Powiatów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Apel następującej treści wystosowało do Małopolan Stowarzyszenie Gmin i Powiatów:

"Minione półtora roku, to w historii Polski i świata wyjątkowo dramatyczny czas. Od ponad 100 lat, z wyjątkiem wielkiego kataklizmu jakim była II wojna światowa, nie mierzyliśmy się z tak poważnym kryzysem zdrowotnym, społecznym i humanitarnym, jakim jest pandemia COVID-19.

Cała Polska, Europa i świat czekały na wybawienie z tej sytuacji, jakim są szczepionki przeciwko COVID-19.

Zdaniem naukowców dla uzyskania zbiorowej odporności populacyjnej co najmniej 70% mieszkańców powinno być zaszczepionych lub być ozdrowieńcami. Szczepienie jest najlepszą obroną przed COVID-19-zarównodla osób zaszczepionych, jaki i dla ochrony ich bliskich, współpracowników, sąsiadów i wszystkich innych z którymi stykamy się w życiu.

Nasze Województwo Małopolskie niestety jest na niechlubnym 4 miejscu od końca w ilości szczepień. W 8 na 18 powiatów ziemskich zaledwie mniej niż 30% mieszkańców jest zaszczepionych chociażby jedną dawką. Powodem do wstydu jest fakt, że w pierwszej dziesiątce gmin z najniższym poziomem szczepień, aż 7 jest z Małopolski. Najmniej zaszczepionych osób w Polsce jest w gminie Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim -6,6%, na drugim miejscu Czarny Dunajec -8,8%, trzecim Biały Dunajec -9,3 %, czwartym Szaflary -9,9 %. Niestety i w Krakowie jest dopiero 38,5% zaszczepionych. Małopolska, na czele z Krakowem i terenami górskimi, odwiedzana przez kilkanaście milionów turystów z kraju i ze świata, jest zagłębiem turystycznym. Ale jeśli "w świat" pójdzie informacja, że jest także zagłębiem antyszczepionkowym, będzie to prawdziwa katastrofa wizerunkowa dla regionu - z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców, pracowników, a także samorządów terytorialnych.
Apelujemy przede wszystkim do Mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych o odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych.
Apelujemy do Marszałka, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych - wszystkich osób sprawujących mandat publiczny - o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić. Osoby w służbie publicznej pracujące na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, np.w obsłudze mieszkańców,powinny być bezwzględnie zaszczepione dla dobra swojego i obsługiwanych osób.

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski