Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

57 lat temu między Libiążem i Chełmkiem doszło do katastofy kolejowej. Zginęło 13 osób

09.05.2021 11:00 | 0 komentarzy | 9 093 odsłon | Marek Oratowski
Pociąg towarowy zgubił kilka cystern, na które najechał pociąg osobowy. Tak 9 maja 1964 roku o godzinie 23.50 doszło do katastrofy kolejowej kilometr od stacji w Chełmku.
0
57 lat temu między Libiążem i Chełmkiem doszło do katastofy kolejowej. Zginęło 13 osób
W wypadku sprzed lat przypomina kapliczka, fot. MOKSiR Chełmek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wypadku zginęło 13 osób, a 15 odniosło obrażenia.

„Skład pociągu towarowego zbliżającego się w kierunku Oświęcimia rozerwany został na szlaku i zanim udało się ściągnąć na stację blokujące tory wagony, wpadł na nie nieopatrznie wypuszczony ze stacji Libiąż pociąg osobowy. Wracali nim do domów pracownicy okolicznych zakładów pracy zatrudnieni na drugiej zmianie. Skutki zderzenia okazały się tragiczne" - pisała o zdarzeniu „Gazeta Krakowska".

Ranni trafili do szpitali w Oświęcimiu i Chrzanowie. Początkowo trudno było ustalić tożsamość niektórych ofiar, bo nie miały przy sobie dokumentów. Na ratunek poszkodowanym wyruszyły liczne służby, w tym strażacy z OSP w Chełmku. Brygady kolejowe usuwały osiem zniszczonych wagonów i parowóz pociągu osobowego.

O tragedii przypomina kapliczka zawieszona na drzewie w pobliżu miejsca katastrofy. Została w ubiegłym roku odnowiona staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

To nie jedyny duży wypadek kolejowy, jaki wydarzył się w naszym regionie. 3 marca 1912 doszło do katastrofy kolejowej w Trzebini. W zderzeniu pociągu z lokomotywą przetaczającą wagony rannych zostało około stu pasażerów, część zmarła w szpitalach.

17 lutego 1919 także w Trzebini nastąpiło zderzenie dwóch pociągów. Kilkanaście osób zostało rannych. Natomiast 8 marca 1925 w Dulowej pociąg osobowy relacji Łódź - Kraków najechał na pociąg towarowy. Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilku pasażerów zostało rannych.

2 października 1934 roku miała miejsce katastrofa kolejowa w Krzeszowicach, w której zginęło 12 osób, Także w Krzeszowicach w nocy z 16 na 17 grudnia 1935 roku lokomotywa pociągu towarowego wpadła do rzeki. Dwie osoby zginęły.