Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Leśnicy złapali właściciela firmy zaśmiecającej lasy

29.04.2021 19:00 | 15 komentarzy | 9 134 odsłon | Marek Oratowski
Z roku na rok w lokalnych lasach jest coraz więcej śmieci. Jednak nie zawsze wyrzucający odpady między drzewami pozostają bezkarni.
15
Leśnicy złapali właściciela firmy zaśmiecającej lasy
Do lasów trafiają meble, armatura, gruz i mnóstwo śmieci fot. pixabay.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Leśnicy wpadli na trop jednej z firm, która działała po linii najmniejszego oporu.

- Jej pracownicy wielokrotnie wywozili na tereny Lasów Państwowych odpady poremontowe z mieszkań. Dzięki działaniu straży leśnej oraz leśniczych udało nam się złapać odpowiedzialnego za ten proceder. Miał zarejestrowaną działalność gospodarczą w Chrzanowie, ogłaszał się w internecie i wystawiał faktury za wywóz odpadów. Była to akcja zakrojona na szeroką skalę - tłumaczyła zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów Ewelina Boruń na czwartkowym posiedzeniu komisji ds. komunalnych Rady Miejskiej w Libiążu.

Nadleśnictwo dysponuje obecnie dwoma fotopułapkami, które ułatwiają walkę z uprawiającymi taki proceder.
O tym, że jest on powszechny świadczy fakt, że lokalnym leśnikom wyczerpał się już cały tegoroczny budżet na usuwanie dzikich wysypisk. Wystąpili do jednostki nadrzędnej o dodatkowe pieniądze na ten cel.

Zanieczyszczenie lasu to wykroczenie podlegające karze grzywny albo karze nagany. W niektórych przypadkach sprawca jest zobowiązany do zapłacenia nawiązki do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Ministerstwo Klimatu pracuje nad zaostrzeniem kar za przestępstwa związane z ochroną środowiska, także wyrzucanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Czytaj również