Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dziś Dzień Wszystkich Świętych. A za kogo się modlić w Zaduszki?

31.10.2019 22:50 | 0 komentarzy | 4 620 odsłony | Alicja Molenda

Co interesuje młodych ludzi na temat śmierci, jak Kościół traktuje samobójców,  kto ma święto 1 listopada, a za kogo się modlić w Zaduszki - z ks. Michałem Korbelem, wikariuszem w parafii św. Barbary w Trzebini-Krystynowie, rozmawia Alicja Molenda

0
Dziś Dzień  Wszystkich Świętych. A za kogo się modlić w Zaduszki?
ks. Michał Korbel, zdjęcie Ewa Solak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co księdza uczniowie chcą wiedzieć na temat śmierci?
- Młodsi pytają, co zrobić, żeby po śmierci trafić do nieba. W starszych klasach pytają często o ludzi, którzy popełnili samobójstwo. Jak potraktuje ich Kościół, a jak Pan Bóg.

Jaka jest odpowiedź?
- Mówię, że chcąc iść do nieba, trzeba być dobrym. To dobro każdy z nas w sobie ma i powinien się nim dzielić, bo ono do nas kiedyś na pewno wróci. Nawet jeśli ktoś nas skrzywdzi, to dobro wróci. Dzieci to dobrze rozumieją. Czują podstawowe kryteria dobra, np. potrzebę pomagania starszym, odwiedzania chorych. Wiedzą, że trzeba też być dobrym dla siebie, nie robić sobie krzywdy.

Taką krzywdą, uczynioną sobie, jest m.in. samobójstwo, o które pytają księdza starsi uczniowie... Kiedyś Kościół samobójców ze wspólnoty wykluczał. Nie było dla nich mszy pogrzebowej.

- To podejście się zmieniło, bo jak wiadomo, zdrowy człowiek takiej krzywdy sobie nie zrobi. Samobójstwu towarzyszy niepełna świadomość, choroba, zły stan psychiczny, zła aura. Pracując na Podhalu, wielokrotnie przeżywałem sytuacje, w których ludzie odbierali sobie życie, gdy wiał halny. Dzieci też były wtedy mocno pobudzone. To przykładowy czynnik zewnętrzny, z którym słaby człowiek sobie nie radzi. Samobójcom winniśmy modlitwę za spokój ich duszy, a w ramach czynienia dobra warto być wrażliwym na zachowania ludzi, którzy mają problemy mogące doprowadzić do samobójstwa.

Wszyscy święci. Ilu ich jest?

- Trudno powiedzieć, ilu świętych i błogosławionych ogłosił Kościół przez ponad 2000 lat. W różnych częściach świata czci się różne osoby. Są święci bardzo uniwersalni, np. św. Tomasz z Akwinu, ale też bardziej lokalni, znani w jednym państwie, regionie, np. św. Jadwiga królowa.

1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, jest uroczystością poświęconą tym, którzy zostali zbawieni i są już w niebie. Nam, żywym, o czym ma przypominać?
- Że podążamy ich śladem i mamy być gotowi na śmierć. Ten temat oczywiście na co dzień od siebie odsuwamy, ale stojąc nad grobem osoby bliskiej, nie da się o tym nie myśleć. To temat trudny, ale pomaga w nim modlitwa.

Czyim świętem są Zaduszki?
- Zaduszki to dzień modlitwy się za wszystkich zmarłych. I  świętych, i tych, którzy w niebie nie są. Wszystkim duszom winniśmy modlitwę.

(fragment wywiadu opublikowanego w bieżącym wydaniu tygodnika "Przełom")