Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zakończył się proces przeciwko podpalaczom składowiska opon. Wkrótce sąd ogłosi wyrok

12.09.2019 15:22 | 5 komentarzy | 6 406 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Dziś przed chrzanowskim sądem odbyła się ostatnia rozprawa w procesie przeciwko dwóm podpalaczom trzebińskiego składowiska opon. Sędzia Janina Płonka zapowiedziała ogłoszenie wyroku jeszcze w tym miesiącu.

5
Zakończył się proces przeciwko podpalaczom składowiska opon. Wkrótce sąd ogłosi wyrok
Od lewej: oskarzyciel - Wacław Wiechniak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

28-letni Kacper P. i 22-letni Mateusz B. oskarżeni są nie tylko o podpalenie trzebińskiego składowiska opon i szmat. Dwaj byli strażacy ochotnicy mają na sumieniu więcej przypadków podłożenia ognia. W akcie oskarżenia, sporządzonym przez prokuratora Wacława Wiechniaka z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, znalazły się też zarzuty innych podpaleń w gminie Libiąż.

Dziś zeznawał ostatni świadek w procesie - starszy mieszkaniec Libiąża, właściciel jednego z lokali w kompleksie pawilonów w tym mieście. To jeden z pokrzywdzonych w pożarze ze stycznia 2016 roku.  Co prawda ogień nie strawił jego nieruchomości, ale uszkodził instalację elektryczną. Oskarżony o to podpalenie Mateusz B. przeprosił pokrzywdzonego i zobowiązał się do wyrównania szkód.

Po zeznaniach ostatniego świadka w procesie prokurator i obrońcy oskarżonych wygłosili swe mowy. Prokuratur domagał się ukarania Mateusza B. karą 2 lat i 4 miesięcy więzienia, a Kacpra P. - kara 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Obrońcy oskarżonych wnioskowali o łagodniejszy wymiar kary. Rozpoznająca sprawę sędzia Janina Płonka ogłosiła zamknięcie przewodu sądowego. Wyrok zapadnie jeszcze we wrześniu.

Przypomnijmy:

Do podłożenia ognia na terenie byłej przetwórni odpadów gumowych przy ul. Słowackiego w Trzebini doszło w nocy 27 maja 2018 r. Na składowisku znajdowało się 46,5 tys. metrów sześciennych odpadów m.in. starych opon, gum, szmat i plastików. W akcji gaśniczej uczestniczyło 239 strażaków.

Więcej o procesie i o tym, co powiedzieli dziś na sali sądowej oskarżeni czytaj w papierowym wydaniu „Przełomu".