Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

CHRZANÓW. Kolędnicy podtrzymują tradycję

25.12.2012 20:54 | 1 komentarz | 5 068 odsłon | red
Kolędników jest coraz mniej. Tradycja jednak całkiem nie zanika, bo dzieci i młodzież przypominają głośnym śpiewem, że mamy Boże Narodzenie.
1
CHRZANÓW. Kolędnicy podtrzymują tradycję
Kolędnicy z Kościelca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolędników jest coraz mniej. Tradycja jednak całkiem nie zanika, bo dzieci i młodzież przypominają głośnym śpiewem, że mamy Boże Narodzenie.

W święta po domach i blokach chodzą kolędnicy. To pojedyncze dzieci lub ich grupki. Zwykle zaśpiewają kolędę i czekają na datki. Najczęściej mają ze sobą szopkę, ale rzadko kiedy są przebrani. Ich umiejętności wokalne także pozostawiają sporo do życzenia. Jednak są i takie grupy, które dbają o stroje i poziom śpiewu. We wtorkowe, świąteczne popołudnie spotkaliśmy grupę kolędników z Kościelca. Mieli ze sobą dzwonek. Byli przebrani za pasterzy, diabła, króla i Maryję. Grali na akordeonie i skrzypcach.

- Działamy w naszej parafii w służbie liturgicznej i oazie. Zwyczaj kolędowania po osiedlu wprowadził ks. Tadeusz Tylka. W tym roku został przeniesiony do innej parafii. Jednak postanowilismy dalej wspólnie kolędować. Liczymy, że mieszkańcy będą nas przyjmowali równie życzliwie, jak w ubiegłych latach – usłyszeliśmy od Joanny Leśniak. Towarzyszyli jej Marcelina Ściebur, Konrad Ściebur, Rafał Leśniak, Wojciech Leśniak. Michał Jaroszek i Andrzej Ogorzały.

W Luszowicach w okresie świąt co roku kolędują uczniowie miejscowej szkoły, chodzący z gwiazdą i przebrani za pasterzy. Kolędników, czyli Herodów, dobrze znają także mieszkańcy Bolęcina. Wszyscy lubiący tradycję już niedługo będą mieli swoje święto. W niedzielę, 6 stycznia, po Chrzanowie przemaszerują uczestnicy Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych Herody 2013 (także z powiatu chrzanowskiego), którzy wystąpią potem na scenie MOKSiR-u.
(RAT)